Od 1 marca przychodnia z budynku przy ulicy Dmowskiego ma zostać przeniesiona do obiektu przy Armii Krajowej (tam, gdzie mieści się dziś przychodnia nr 4). Decyzję tę zaakceptowała już Rada Powiatu Piotrkowskiego. Przypomnijmy, że przychodnię prowadzi szpital przy Roosevelta, którego organem prowadzącym jest powiat. Z kolei właścicielem budynku przy Dmowskiego jest miasto, które użycza nieruchomość szpitalowi nieodpłatnie.
Jako powód tej zmiany dyrekcja szpitala podała rezygnację z pracy 3 lekarzy. Wicestarosta Piotr Wojtysiak wspominał również o tym, że powodem przeprowadzki jest stan budynku przy Dmowskiego, obiekt wymaga remontu - dostosowania do nowych wymogów świadczenia usług zdrowotnych.
- Dyrekcja Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej wydała oświadczenie (opatrzone jedynie pieczęcią firmową bez podpisów osób reprezentujących), w którym rozpowszechnia kłamliwe informacje dotyczące stanu technicznego budynku przy ulicy Dmowskiego 47. Z całą stanowczością dementujemy nieprawdziwe informacje umyślnie rozpowszechniane przez władze PZOZ – oświadczenie takiej treści otrzymaliśmy od Jarosława Bąkowicza, kierownika Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie.
Czy rzeczywiście dyrekcja PZOZ wydała oświadczenie w tej sprawie? Magistrat przekazał nam, że ulotki z treścią stanowiska dyrekcji szpitala można było znaleźć w przychodni lekarskiej (ZDJĘCIE).
Przedstawiciel magistratu zaznacza, że budynek jest w dobrym stanie technicznym, a potwierdzeniem tego ma być fakt funkcjonowania obok gabinetów lekarskich, takich instytucji, jak: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Bąkowicz przypomina także, że od kilkunastu lat Starostwo Powiatowe nieodpłatnie użytkuje budynek pod przychodnię nr 5. - Ponosząc wyłącznie koszty za energię, wodę i ciepło. Przez cały okres użytkowania do Urzędu Miasta nie zgłaszano uwag na temat stanu technicznego budynku przy ul. Dmowskiego 47 – dodaje J. Bąkowicz. - Jaki cel przyświeca rozpowszechnianiu kłamliwych informacji i czemu ma służyć podejmowanie takich działań przez Zarząd Powiatu Piotrkowskiego ze starostą Stanisławem Cubałą na czele? NIE WIEMY – czytamy w oświadczeniu Urzędu Miasta.
Warto dodać, że wobec planów przeniesienia przychodni z Dmowskiego do budynku przy Armii Krajowej protestują mieszkańcy. W przychodni zbierane były w tej sprawie podpisy, złożyło je ok. 1700 osób.
W środę rano nasza redakcja dostała kolejne oświadczenie. Tym razem z ripostą wystąpiła pełniąca obowiązki dyrektora Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej Eliza Bartkowska. Poniżej pełna treść pisma:
Informuję, że nigdy nie twierdziłam, a tym bardziej nie wydałam oświadczenia w sprawie stanu technicznego budynku, w którym mieści się prowadzona przez Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie Przychodnia nr 5. Ogłoszenie, na które powołuje się Pan Rzecznik Prezydenta Miasta, zostało zredagowane przez pracownika PZOZ bez mojej wcześniejszej akceptacji. Za to nieporozumienie serdecznie przepraszam.
Wszelkie wypowiedzi na temat budynku przy ul. Dmowskiego 47, dotyczą powodów decyzji o zmianie lokalizacji Przychodni nr 5. Najważniejszym z nich jest fakt, że budynek jest własnością miasta Piotrkowa Trybunalskiego, a użytkowane przez Poradnię nr 5 pomieszczenia, nie spełniają wymogów, warunkujących prowadzenie w nich działalności leczniczej, do czego obliguje nas rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku. Ich dostosowanie wymaga kosztownych inwestycji i ani PZOZ, ani samorząd powiatu piotrkowskiego, nie zamierza inwestować w budynek, którego nie jest właścicielem. Dodatkowo na przełomie lat - o ponad połowę - zmniejszyła się liczba deklarowanych do Przychodni nr 5 pacjentów (z 6700 do 3200 osób), co związane jest z otwarciem w Piotrkowie wielu niepublicznych ośrodków zdrowia. Zasadne zatem i racjonalne z punktu widzenia efektywności jest przeniesienie Przychodni nr 5 do wyremontowanego budynku Przychodni nr 4, przy ul. Armii Krajowej 4. Zmiany organizacyjne w prowadzonych przez Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie w piotrkowskich placówkach POZ zbiegły się także z trudnościami kadrowymi, z jakimi boryka się publiczna służba zdrowia w całym województwie. Aby zapewnić naszym pacjentom pełną obsadę lekarską, po tym jak 3 lekarzy zrezygnowało z pracy w Przychodni nr 5, istnieje konieczność skoncentrowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. W efekcie możemy wydłużyć czas pracy wszystkich przychodni do godziny 18.00, wprowadzić zapisy na godziny do wybranych lekarzy telefonicznie i zagwarantować wymaganą liczbę lekarzy w danej placówce.
Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby zminimalizować uciążliwości, związane z niezbędnymi zmianami w organizacji piotrkowskiej, publicznej służby zdrowia. Za wszelkie niedogodności już teraz gorąco przepraszam. Jestem przekonana, że obecne działania przyczynią się do świadczenia usług zdrowotnych na jak najwyższym poziomie i zapewnieniu komfortowych warunków wszystkim naszym pacjentom.
Eliza Bartkowska
p.o. dyrektora Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej
w Piotrkowie Trybunalskim